Ptaki

Dzięcioł – to leśny cieśla jego dziób to uniwersalne narzędzie: młotek, klin, dłuto, lewarek i hebel. Albo, w razie potrzeby, precyzyjną pincetą, którą wydłubuje spod kory lub pni drzew swoje ulubione pożywienie – pyszne chrząszcze i ich wielkie larwy. Gdy pracuje bębni w drzewo z prędkością 15-20 uderzeń na sekundę. Ów werbel usłyszeć możecie w promieniu 3km!

Skowronek – jest ptasim zwiastunem wiosny, łatwo go usłyszeć nad łąkami i polami Gorajca, a to dzięki donośnemu, pięknemu śpiewowi. Trudno go jednak wypatrzeć gdyż ten niewielki ptak  śpiewając wzbija się nieraz, aż na 300 metrów w górę, a gdy ląduje spada jak kamień w wodę i to z dala od gniazda, żeby zmylić drapieżniki.

Czy wiesz, że nie każdy wróbel to wróbel! Wróbel domowy i mazurek czyli wróbel polny są tak do siebie podobne, że często je mylimy, gdyż są  blisko spokrewnione i podobne mają zwyczaje i zachowania.  Jak je rozróżnić? Najłatwiej dzięki czarnej plamce na białym policzku u mazurka  – u wróbel domowy jej nie ma.Wróbel żyje wśród ludzi, gnieździ się w naszych domach i gospodarstwach, często spotkać można go w mieście. Natomiast mazurka , można spotkać w zadrzewieniach śródpolnych, na skrajach lasów. wśród pól.  W Gorajcu wróble i mazurki często występują razem. W czasie wojny, gdy wysiedlano wsie, po jakimś czasie odlatywały też wróble.

W Gorajcu żyją również bociany – Wbrew legendom, jedzą głównie gryzonie i owady, a nie żab. Żaby jedzą jedynie gdy innego pokarmu nie ma jeszcze w wystarczającej ilości. Typowy  menu tych ptaków składa się z: chrząszczy, koników polnych, szarańczy, świerszczy, dżdżownic, rzadziej z gadów, płazów, żab oraz małych ssaków (nornic, kretów i ryjówek). Jeśli będziecie mieć szczęście w Gorajcu wypatrzycie też jego kuzyna, przepięknego bociana czarnego.

Wypluwka to zlepek niestrawionych części pokarmu, np. kości, sierść, pancerzyki owadów, wydalany ruchami wymiotnymi przez otwór gębowy, przez wiele gatunków ptaków, ślad, że w okolicy żyją drapieżne ptaki, a dla ornitologów wypluwka to prawdziwy skarb, mówiący o tym, co jedzą ptaki.